Polska jest ciągle krajem, który jest określany jako mało innowacyjny. Przy innych członkach Unii Europejskiej wypadamy delikatnie mówiąc blado. To zła informacja, biorąc pod uwagę, że jednym z priorytetów UE w planie wzrostu na okres 2010-2020 jest inteligentny wzrost gospodarczy.
Jest to główny powód dla którego zadecydowano, że komercjalizacja własności intelektualnej (np. praw autorskich, know-how) i przemysłowej nie zalicza się do przychodów (zarówno na gruncie PIT jak i CIT).
Mimo, że rozwiązanie to było już wprowadzone w latach 2016-2017, to od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono je na stałe.
CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?
Nie musisz już zaliczać do przychodów wartości z tytułu objęcia udziałów w spółce jeżeli zostały one objęte w zamian za aport w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej lub przemysłowej. Jednocześnie kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na objęcie udziałów w zamian za taki aport do wysokości nominalnej wartości tych udziałów.
CO ZYSKASZ?
Celem stałego zwolnienia jest pewność podatnika – a więc Ciebie, co do otoczenia prawnego
w Twoich działaniach długoterminowych (charakterystycznych dla działalności innowacyjnej). Efektem tej zmiany ma być wzrost innowacyjności polskiej gospodarki.
Z mojej perspektywy, mimo że świadomość przedsiębiorców w tym zakresie zdecydowanie należy poszerzyć, działania takie zasługują na pozytywną ocenę.
A co Ty o tym sądzisz?
Czy zmiana ta będzie miała istotne przełożenie na wzrost innowacyjności w Twojej spółce?
Potrzebujesz indywidualnej pomocy lub masz pytania? Napisz na adres: boc.magdalena@gmail.com
Podobał Ci się ten artykuł?
Brak komentarzy