PODATKI

Co to są puste faktury i jakie są kary za ich stosowanie?

Wiele słyszy się o walce z wyłudzeniami podatku VAT i ogólnie uszczelnieniem systemu podatkowego. W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy wprowadzono szereg zmian, które tą walkę umożliwiają. Sama pisałam o tym kilka razy na blogu. Fiskus skupia się przede wszystkim na ograniczaniu działań tzw. karuzel podatkowych (czyli transakcji łańcuchowych umożliwiających wyłudzenia) oraz eliminowaniu pustych faktur.  

CO TO ZNACZY PUSTE FAKTURY?

Najprościej można je określić jako faktury, które dokumentują czynności, które nie miały faktycznie miejsca. Oznacza to, że obrót istnieje tylko na fakturze. Ich wystawienie ma na celu odliczenie podatku VAT, do którego podatnik nie jest uprawniony. Najczęściej Fiskus eliminuje właśnie tego rodzaju dokumenty.

Poza tym pustą fakturą będzie również dokument, który:

  • co prawda dokumentuje zdarzenie faktyczne, ale nie wskazuje, że jest ono zwolnione z podatku lub nie podlega opodatkowaniu,
  • jest wystawiony na innego podatnika niż rzeczywisty nabywca.

PUSTE FAKTURY A PODATEK DOCHODOWY

Myśląc o pustych fakturach, najprawdopodobniej od razu nasuwa Ci się na myśl VAT.

Jednak umożliwiają one również wyłudzenia podatku dochodowego. Działania, które są dokumentowane takimi fakturami mogą bowiem stanowić koszt prowadzenia działalności gospodarczej.

W konsekwencji, jeżeli Fiskus stwierdzi, że czynność nie miała miejsca, to wyłączy możliwość odliczenia z niej VAT. Dodatkowo koszty z niej wynikające zostaną automatycznie przestaną być kosztami podatkowymi.

SUROWE KARY ZA PUSTE FAKTURY

Wystawianie pustych faktur może skutkować bardzo kosztownymi konsekwencjami. Przede wszystkim na puste faktury nakładane są 100% sankcje za wyłudzenia VAT.

To jednak nie wszystko.

Od 1 marca 2017 wystawianie pustych faktur wiąże się również z bardzo surowymi karami wynikającymi z kodeksu karnego.

Wprowadzone zmiany penalizują wystawianie fikcyjnych faktur oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentyczne.

Jeżeli faktura posłużyła do wyłudzenia VATu o wartości ponad 5 mln złotych, przestępstwo jest zagrożone karą co najmniej 3 lat więzienia. Jeżeli wartość wyłudzenia przekracza 10 mln złotych, sprawca będzie skazany nawet na 25 lat pozbawienia wolności.

Sąd będzie mógł zastosować złagodzenie kary jeżeli sprawca ujawni wszystkie okoliczności przestępstwa i wskaże jego wspólników. Jeżeli sprawca dodatkowo odda uzyskaną korzyść majątkową, sąd będzie mógł odstąpić od wymierzania kary.

KOREKTA PUSTEJ FAKTURY

Nie zawsze jest tak, że faktury te są wystawiane celowo. Może się zdarzyć, że pusta faktura zostanie wystawiona przez pomyłkę.

Błąd taki może Cię sporo kosztować, a możliwość naprawienia go jest bardzo ograniczona. Orzecznictwo wskazuje bowiem, że nie będziesz mógł skorygować takiej faktury do zera. Jedyne, co będziesz mógł zrobić będzie anulowanie pustej faktury, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie została ona wprowadzona do obrotu np. poprzez doręczenie kontrahentowi.

Jak widzisz, w takich przypadkach musisz być szczególnie ostrożny.

Masz pytania? Napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz