PORADNIK PRAKTYCZNY, SPÓŁKA Z O.O.

Jak odwołać członka zarządu?
Omówienie krok po kroku

Członkowie zarządu to najważniejsze osoby dla prawidłowego działania spółki. To oni są odpowiedzialni za zarządzanie spółką, podejmowanie decyzji czy ustalanie kierunku jej rozwoju. Co jeśli okaże się, że członek zarządu nie spełnia Twoich oczekiwań, czy naraża spółkę na niepotrzebne zobowiązania? Taka sytuacja może mieć daleko idące konsekwencje. Właśnie w takim przypadku możesz zdecydować się na odwołanie członka zarządu.

ODWOŁANIE CZŁONKA ZARZĄDU

Przeważnie  członkowie zarządu są powoływani na kilkuletnie kadencje. Rzadziej na czas nieokreślony.  

W każdym przypadku żeby odwołać członka zarządu musisz:

  1. Podjąć uchwałę – wystarczy zwykła większość głosów na zgromadzeniu wspólników,
  2. Złożyć wniosek do KRS z informacją o odwołaniu.

Oczywiście w umowie spółki możesz zawrzeć postanowienia, że członkowie mogą być odwołani tylko z ważnych przyczyn.

Spotkałam się też z zapisami, że członkowie zarządu mogą być odwołani z powodu podjęcia działalności konkurencyjnej, narażenia spółki na straty czy utraty kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia spraw spółki.

Pamiętaj, że osoby te ponoszą odpowiedzialność za swoje działania – również odpowiedzialność karną. Ich decyzje mają też konsekwencje dla samej spółki.

Dlatego warto reagować odpowiednio szybko.

Na szczęście zmiana członków zarządu ma skutek natychmiastowy. Nie wymaga zmiany umowy spółki i wpisu do KRS, żeby być skuteczną.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA PRAWO PRACY

Uchwała pozbawia członka jedynie funkcji. Jednak w olbrzymiej większości są oni zatrudnieni również na podstawie umowy o pracę, czy kontraktu menadżerskiego.

Dlatego jeżeli chcesz się definitywnie pozbyć niechcianego członka zarządu musisz działać nie tylko zgodnie z kodeksem spółek handlowych, ale też często kodeksem pracy i kodeksem cywilnym.

Co ważne, odwołanie ze stanowiska członka zarządu spółki z reguły stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi zatrudnionemu w charakterze członka zarządu.

Z chwilą odwołania z zarządu pracownik staje się „byłym członkiem zarządu”. Dlatego rozwiązanie z nim umowy o pracę należy do uprawnień zarządu, a nie zgromadzenia wspólników.

Pamiętaj, że odwołanie z funkcji nie pozbawia członka zarządu roszczeń związanych z jej pełnieniem. Roszczenia takie mogą wynikać np. z umowy o pracę.

Mam nadzieję, że po przecztaniu tego wpisu wiesz już jak poradzić sobie z niechcianym członkiem zarządu. Jeżeli jednak masz dodatkowe pytania, albo potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz