Członkowie zarządu to najważniejsze osoby dla prawidłowego działania spółki. To oni są odpowiedzialni za zarządzanie spółką, podejmowanie decyzji czy ustalanie kierunku jej rozwoju. Co jeśli okaże się, że członek zarządu nie spełnia Twoich oczekiwań, czy naraża spółkę na niepotrzebne zobowiązania? Taka sytuacja może mieć daleko idące konsekwencje. Właśnie w takim przypadku możesz zdecydować się na odwołanie członka zarządu.
ODWOŁANIE CZŁONKA ZARZĄDU
Przeważnie członkowie zarządu są powoływani na kilkuletnie kadencje. Rzadziej na czas nieokreślony.
W każdym przypadku żeby odwołać członka zarządu musisz:
- Podjąć uchwałę – wystarczy zwykła większość głosów na zgromadzeniu wspólników,
- Złożyć wniosek do KRS z informacją o odwołaniu.
Oczywiście w umowie spółki możesz zawrzeć postanowienia, że członkowie mogą być odwołani tylko z ważnych przyczyn.
Spotkałam się też z zapisami, że członkowie zarządu mogą być odwołani z powodu podjęcia działalności konkurencyjnej, narażenia spółki na straty czy utraty kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia spraw spółki.
Pamiętaj, że osoby te ponoszą odpowiedzialność za swoje działania – również odpowiedzialność karną. Ich decyzje mają też konsekwencje dla samej spółki.
Dlatego warto reagować odpowiednio szybko.
ZWRÓĆ UWAGĘ NA PRAWO PRACY
Uchwała pozbawia członka jedynie funkcji. Jednak w olbrzymiej większości są oni zatrudnieni również na podstawie umowy o pracę, czy kontraktu menadżerskiego.
Dlatego jeżeli chcesz się definitywnie pozbyć niechcianego członka zarządu musisz działać nie tylko zgodnie z kodeksem spółek handlowych, ale też często kodeksem pracy i kodeksem cywilnym.
Pamiętaj, że odwołanie z funkcji nie pozbawia członka zarządu roszczeń związanych z jej pełnieniem. Roszczenia takie mogą wynikać np. z umowy o pracę.
Mam nadzieję, że po przecztaniu tego wpisu wiesz już jak poradzić sobie z niechcianym członkiem zarządu. Jeżeli jednak masz dodatkowe pytania, albo potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com
Brak komentarzy