Kilka dni temu pisałam o klauzuli unikania podwójnego opodatkowania i zagrożeniach dla Twojej firmy, które może za sobą pociągać. Szczególne ryzyko wiąże się z faktem, że to urzędnicy będą interpretowali kwestię „korzyści podatkowej”. Jednym z teoretycznie najpewniejszych rozwiązań, żeby zminimalizować to ryzyko jest uzyskanie opinii eksperckiej. A jak wygląda to w praktyce? Kiedy wystąpić o opinię ekspercką?
Faktem jest, że jeżeli Minister Finansów wyda dla Ciebie opinię ekspercką, będziesz objęty jej ochroną. Mając ją masz 100% pewność, że transakcja, która była jej przedmiotem jest legalna.
Wydaje się proste, prawda?
W rzeczywistości wcale tak nie jest.
Procedura wydawania takiej opinii jest nie tylko bardzo skomplikowana, ale przede wszystkim bardzo kosztowna.
W samym wniosku musisz przedstawić cele czynności, których dotyczy, spodziewane korzyści podatkowe itd. Co więcej będziesz musiał dołączyć umowy (albo ich projekty) i wszystkie dokumenty związane z transakcją.
To jeszcze nie wszystko – Minister może żądać dodatkowych wyjaśnień, a nawet organizować spotkania uzgadniające.
Dodatkowymi czynnikami komplikującymi sprawę są dwa istotne haczyki:
- Wydanie opinii kosztuje 20.000,00 złotych (!)
- Termin otrzymania opinii wynosi 6 miesięcy (!) od dnia złożenia wniosku.
Jak widzisz nie dosyć, że decydując się na opinię musiałbyś ponieść naprawdę duże koszty, to w dodatku musiałbyś czekać aż 6 miesięcy na interpretację Ministra Finansów. Dopiero wtedy miałbyś wiarygodny dowód na legalność swoich decyzji.
Opinia ekspercka ochroni Cię skutecznie przed sankcjami, które niesie za sobą naruszenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, ale jedynie tej wynikającej z ordynacji.
Natomiast na pytanie „Czy to się opłaca?” musisz sobie niestety odpowiedzieć sam. Z mojej perspektywy trwanie w niepewności przez 6 miesięcy, płacąc za to niebagatelne 20.000 zł może skutecznie odstraszyć niektórych przedsiębiorców. Nie zmienia to oczywiście faktu, że w zależności od sytuacji być może będzie to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
O innych czynnościach, które możesz podjąć żeby obronić się przed bezzasadnym działaniem klauzuli przeciwko unikaniu podwójnego opodatkowania pisałam tu.
Potrzebujesz indywidualnej pomocy lub masz pytania? Napisz na adres: boc.magdalena@gmail.com
Brak komentarzy