Przyzwyczailiśmy się, że koniec każdego roku obfituje w zmiany w prawie. W tym roku dotyczy to nie tylko ustaw podatkowych, ale i gospodarczych. Wprowadzony zostaje pakiet MŚP – czyli nowelizacje, które docelowo mają uprościć prowadzenie biznesu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Prezydent podpisał już zmiany, a większość z nich wejdzie w życie już w 2019 r.
ZMIANY W SPÓŁKACH 2019
Przede wszystkim wspólnicy będą mogli podejmować wszystkie uchwały na odległość, w trybie obiegowym. Ma to ułatwić podejmowanie decyzji.
Dodatkowo wprowadzone zostaną reguły zwrotu przez wspólników zaliczek pobranych na poczet dywidendy, w przypadku, gdy spółka osiągnie stratę albo nie osiągnie zysku w założonej wysokości.
Zostaną też określone skutki prawne czynności dokonanych przez osobę nieuprawnioną do reprezentowania spółki, co z kolei ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.
MAŁY PODATNIK od 2020r.
Zmieni się również próg sprzedaży, który uprawnia Cię do skorzystania z przywilejów małego podatnika.
Do tej pory limitem był przychód ze sprzedaży (wraz z VAT) w wysokości 1,2 mln euro, wyrażonej w złotych polskich. Od 2020 r. będziesz mógł skorzystać z tego statusu, jeżeli Twój przychód ze sprzedaży nie przekroczy 2 milionów euro.
Dzięki statusowi małego podatnika możesz np. rozliczać kwartalnie podatek dochodowy, czy skorzystać z obniżonego CIT.
JEDNORAZOWE ROZLICZENIE STRATY DO 5 MLN ZŁ
Będziesz miał możliwość jednorazowego rozliczenia straty do 5 mln złotych. W przypadku gdy Twoja strata będzie większa, nadwyżkę rozliczysz na starych zasadach – czyli maksymalnie 50 % w jednym roku.
ZMIANY W PODATKACH
W 2019 r. zostanie skrócony okres obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań – do 5 lat (w chwili obecnej musisz to robić bezterminowo).
Zostaną ujednolicone formularze deklaracji podatkowych w podatkach lokalnych – od nieruchomości i leśnego. Będziesz mógł składać je drogą elektroniczną.
Odszkodowania od ubezpieczyciela, które są przeznaczone na odtworzenie zniszczonego majątku będą zwolnione z podatku. Będzie to dotyczyło wszystkich środków trwałych oprócz samochodu osobowego.
Skrócono termin, w którym wierzyciel może domagać się ulgi za złe długi w VAT– z 150 do 90 dni.
Zderegulowano niektóre obowiązki informacyjne dla przedsiębiorców – np. w zakresie okresu zawieszania wykonywania działalności czy prowadzenia księgi przychodów i rozchodów dla potrzeb rozliczania podatku dochodowego.
Wprowadzono zwolnienie podatkowe w CIT od niektórych dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI) uzyskanych ze zbycia udziałów/akcji (sprzedaż udziałów/akcji, gdy ogółem posiadano co najmniej 10 proc. udziałów w spółce oraz nie krócej niż 2 lata)
WLICZYSZ PRACĘ MAŁŻONKA W KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU
Jeżeli zatrudniasz małżonka – np. na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy dzieło – będziesz mógł uwzględnić jego wynagrodzenie w kosztach uzyskania przychodu
LIKWIDACJA OBOWIĄZKU OKRESOWYCH SZKOLEŃ BHP
Został zlikwidowany obowiązek szkoleń BHP dla najmniej wypadkowych branż np. pracowników administracyjno-biurowych oraz zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, w rozumieniu przepisów o ZUS.
Zwiększono również próg z 20 do 50 pracowników do którego pracodawca, który jest zakwalifikowany do nie wyższej niż trzecia grupy ryzyka nie musi zatrudniać specjalisty od BHP. W takim przypadku sam może pełnić zadania służby BHP.
To tylko część zmian, które będą nas obowiązywać od następnego roku. Zmieni się również sporo w podatkach – zestawienie najważniejszych zmian pojawi się na blogu jeszcze przed świętami 🙂
Podobał Ci się ten artykuł?
Brak komentarzy