Tak jak obiecywałam w zeszłym tygodniu, dzisiaj dowiesz się więcej o pomocy de minimis. Być może nazwa tej ulgi brzmi dla Ciebie tajemniczo. Jednak w praktyce przedsiębiorcy korzystają właśnie z tego wsparcia państwa. Pomoc de minimis jest regulowana przez prawo wspólnotowe. Jej zaletą jest to, że jest na tyle niewielka, że nie wymaga zgłoszenia do Komisji Europejskiej. Dzieje się tak dlatego, że nie narusza konkurencji na rynku. Co więcej, nie musisz spełniać rygorystycznych warunków, żeby się o nią ubiegać.
DLA KOGO POMOC DE MINIMIS?
Z de minimis możesz skorzystać, jeżeli chcesz pokryć np. wydatki na inwestycje, szkolenia, usługi doradcze.
W tym celu powinieneś złożyć wniosek do organu podatkowego. Do wniosku dołączasz oświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w przeszłości (lub jej braku). Dodatkowo musisz przedstawić informacje dotyczące Twojej sytuacji ekonomicznej.
JAKIE WSPARCIE OTRZYMASZ?
Kwoty otrzymane jako pomoc de minimis nie mogą przekroczyć 200 000 euro w okresie 3 lat podatkowych (100 000 eur jeżeli zajmujesz się drogowym transportem towarów).
Powinieneś jednak pamiętać, że powyższej kumulacji podlega nie tylko uzyskana pomoc de minimis, ale też jakakolwiek inna pomoc uzyskana na ten sam cel (np. w ramach pomocy regionalnej).
Dobrą informacją jest, że z pomocy może skorzystać większość firm. Wyłączone z tej ulgi są m.in. firmy z sektorów rybołówstwa i akwakultury, węglowego, transportu towarowego na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego.
KIEDY OTRZYMASZ POMOC DE MINIMIS?
Podobnie jak w przypadku pomocy publicznej, organ podatkowy przyzna Ci pomoc de minimis w oparciu o „ważny interes podatnika” i „interes publiczny”. Oznacza to, że Fiskus najpierw sprawdzi czy istnieje któraś z tych przesłanek. Dopiero po pozytywnej weryfikacji oceni czy istnieje możliwość udzielenia pomocy de minimis.
Mam nadzieję, że wpisy o ulgach przybliżyły Ci jaką pomoc możesz otrzymać od państwa.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com
Brak komentarzy