Pierwszym krokiem żeby założyć spółkę z o.o. jest zawarcie umowy spółki. Jednak, żeby móc korzystać z jej wszystkich przywilejów musisz zarejestrować ją w KRS. A to może potrwać. W międzyczasie możesz oczywiście rozpocząć działalność, ale będziesz działał jako spółka z o.o. w organizacji. W dzisiejszym wpisie dowiesz się czym jest taka spółka, jak funkcjonuje a przede wszystkim dlaczego w Twoim interesie leży żeby jak najszybciej wpisać ją do KRS.
SPÓŁKA Z O.O. W ORGANIZACJI – CZYLI JAKA?
Najprościej ujmując spółka w organizacji jest spółką, której wspólnicy zawarli umowę spółki, ale nie wpisali jej jeszcze do rejestru.
Żeby założyć spółkę musisz spełnić kilka warunków:
- zawrzeć umowę,
- wnieść wkłady na pokrycie kapitału zakładowego,
- powołać zarząd i ewentualnie radę nadzorczą oraz
- wpisać spółkę do rejestru.
Spółka będzie miała pełnię praw, gdy wpiszesz ją do rejestru. Dopiero po wpisie spółka w organizacji staje się właściwą spółką z o.o.
Do tego momentu Twoja firma będzie spółką w organizacji, a do jej nazwy będziesz musiał dodać „w organizacji”.
KTO REPREZENTUJE SPÓŁKĘ Z O.O. W ORGANIZACJI?
Jeżeli jest już powołany zarząd, to właśnie on reprezentuje spółkę – czyli tak samo jak w przypadku spółek zarejestrowanych.
Jeżeli jednak wspólnicy nie zdecydowali jeszcze o składzie zarządu musicie powołać pełnomocnika do reprezentowania waszych interesów.
Jak widzisz wszyscy wspólnicy muszą się zgodzić na konkretną osobę.
Pamiętaj, że z podejmowaniem decyzji może wiązać się z konsekwencjami.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Właśnie kwestie odpowiedzialności są kluczowym argumentem za jak najszybszą rejestracją spółki w KRS.
W przypadku zarejestrowanej spółki z o.o. za działania spółki odpowiada w pierwszej kolejności sama spółka, w drugie członkowie zarządu. Zupełnie inaczej jest w przypadku spółki w organizacji. Za jej zobowiązania odpowiadają solidarnie spółka i osoby które działają w jej imieniu.
Dodatkowo odpowiedzialność ponoszą wspólnicy – odpowiadają do wysokości swojego wkładu – również jeżeli go nie wnieśli. I to mimo, że nie mogą reprezentować spółki (chyba że są pełnomocnikami ustanowionymi w uchwale)
Osoby te ponoszą pełną odpowiedzialność do momentu zatwierdzenia tych czynności przez wspólników. Nawet jednak potem odpowiadają wobec osób trzecich. Zwolnienie takie zwalnia ich tylko z odpowiedzialności wobec spółki.
Jeżeli spółka jest jednoosobowa to jedyny wspólnik nie może jej reprezentować (nie licząc zgłoszenia do sądu rejestrowego).
Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujesz indywidualnej porady, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com
2 komentarze
Bardzo fajny artykuł.
Dziękuję 🙂