PODATKI

W którym Urzędzie Skarbowym zapłacić VAT, PCC i podatki dochodowe?

Wielokrotnie pisałam, że płacenie podatków na czas jest kluczowe. Dodatkowo ważne żebyś zrobił przelew do właściwego organu… W Polsce mamy kilkadziesiąt Urzędów Skarbowych oraz kilka rodzajów podatków. Dzisiaj pokażę Ci, gdzie powinieneś wpłacać te najpopularniejsze – VAT, PCC, CIT i PIT. Jeżeli kiedykolwiek miałeś problem, do którego Urzędu zrobić przelew, ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie 😊

Znalezienie właściwego Urzędu Skarbowego wcale nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Jest po prostu kilka zasad, którymi powinieneś się kierować.

Przede wszystkim podatki powinieneś płacić w Urzędzie Skarbowym właściwym dla Twojej siedziby (w przypadku spółek) lub miejsca zamieszkania (dla reszty przedsiębiorców).

Dodatkowo, jeżeli kiedykolwiek postanowisz zmienić adres swojej firmy, powinieneś sprawdzić czy zmieni się również Twój Urząd Skarbowy. I to nawet jeżeli zmieniasz tylko ulicę, w granicach tego samego miasta.

Przykładowo w Gdańsku mamy trzy Urzędy Skarbowe, a bywa i tak że jest ich ponad dziesięć (jak w Warszawie).

Tym bardziej warto zwrócić na to uwagę przy zmianie adresu.

Co więcej, jeżeli zmieniasz siedzibę w czasie okresu rozliczeniowego to zaliczki za ten okres wpłacasz do nowego Urzędu.

PODATKI DOCHODOWE

W przypadku podatków dochodowych właściwy jest Urząd Skarbowy właściwy dla siedziby spółki (CIT) oraz dla miejsca zamieszkania (w przypadku PIT).

W przypadku, jeżeli rozliczasz się kartą podatkową, organem właściwym jest Urząd Skarbowy właściwy ze względu na położenie zakładu określonego we wniosku do rejestru.  

 

PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG

Podobnie jak w podatkach dochodowych – podatek płacisz na konto Urzędu właściwego ze względu na Twoją siedzibę/miejsce zamieszkania.

PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH

Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Właściwość Urzędu zależy od umowy, które podlegają PCC.

  • Jeżeli zawierasz albo zmieniasz umowę spółki to właściwy jest Urząd Skarbowy według siedziby spółki,
  • Jeżeli umowa dotyczy przeniesienia własności nieruchomości, prawa do lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu itd. to odpowiedni jest US właściwy ze względu na jej położenie,

przy czym w takich przypadku umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że to notariusz jest płatnikiem podatku i to on przekazuje go do odpowiedniego US.

  • Dla wszystkich innych czynności – np. dopłat właściwy jest US według Twojej siedziby

A co jeżeli przedmiotem Twojej umowy są rzeczy, które są za granicą?

W takim przypadku powinieneś zapłacić PCC do US właściwego dla Twojej siedziby (jako nabywcy).

Jeżeli nie będziesz umiał ustalić właściwego US w żaden sposób to właściwym będzie Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

SKĄD WZIĄĆ DANE DO PRZELEWU?

Dane do przelewu znajdziesz na stronie internetowej każdego US.

Dla każdego podatku wskazane są inne numery kont, dlatego warto być uważnym.

Jeżeli się pomylisz, czeka Cię kolejny kontakt z Fiskusem…

ZAPŁATA NA NIEWŁAŚCIWY NUMER KONTA

Jeżeli wpłacisz pieniądze do właściwego US, ale na niewłaściwe konto musisz wysłać pismo wyjaśniające, w którym wskażesz, że:

  1. prosisz o przeksięgowanie zapłaty na właściwe konto albo
  2. prosisz o zaliczenie tej kwoty na poczet przyszłych należności – w takim przypadku powinieneś jednocześnie zrobić drugi przelew – na właściwe konto.

Pamiętaj też, że jeżeli się pomylisz to będziesz miał nadpłatę z tytułu jednego podatku i zaległość podatkową z tytułu drugiego.

Jeżeli chcesz wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy, ale wpłacasz na konto wskazane jako odpowiednie dla VAT to powstanie nadpłata dla podatku dochodowego i zaległość podatkowa dla VAT.

ZAPŁATA DO NIEWŁAŚCIWEGO URZĘDU

Twoja sytuacja komplikuje się, jeżeli pomylisz Urzędy Skarbowe przy przelewie. Oczywiście w takim przypadku również musisz się wytłumaczyć.

Najlepszym sposobem jest poinformowanie US do którego zrobiłeś niezasadnie przelew o Twojej pomyłce wraz z prośbą o przekazanie jej do właściwego US. Równocześnie napisz o zaistniałej sytuacji również właściwemu US.

 

Jak widzisz znalezienie własciwego Urzędu Skarbowego wcale nie jest takie trudne. Najważniejsze żebyś uważnie wpisywał dane do przelewu.  Wtedy na pewno nie będziesz się martwił, że zrobiłeś jakiś błąd.

Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz indywidualnej porady, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

1 Komentarz

  • Odpowiedz Ania Luty 4, 2018 at 6:36 pm

    Pytanie. Zmieniam adres firmy. Zmienia się właściwość urzędu skarbowego. Informuję o tym US na NIP-8 (druk aktualizacyjny). Który urząd informuję – ten poprzedni czy nowy (a może NIP-8 do nowego urzędu jako zgłoszenie identyfikacyjne?)

  • Zostaw komentarz