PODATKI

Jak złożyć czynny żal?
[wzór i omówienie]

Ostatnio jeden z czytelników poprosił mnie o poradę w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Sytuacja wyglądała tak, że jakiś czas temu w jego spółce zostały zrobione dopłaty do kapitału. W takim przypadku powinno się oczywiście zapłacić pcc. Niestety, ale czytelnik tego nie zrobił. Czyste zapominalstwo, za które może grozić odpowiedzialność karna. Może, ale nie musi. Żeby jej uniknąć poradziłam mu, żeby złożył zawiadomienie o czynnym żalu.

Czynny żal – jak skorzystać?

Jak sama nazwa wskazuje żeby uniknąć kary musisz sam wykazać się inicjatywą. Czynny żal to nic innego jak poinformowanie Fiskusa, że popełniłeś błąd. Możesz to zrobić pisemnie, albo ustnie do protokołu. Musisz też podać z jakiego powodu tak się stało oraz kto zawinił (tzn. np. złożył deklaracji i nie zapłacił podatku).

Pamiętaj, że spółka z o.o. nie może odpowiadać karnie (jest osobą prawną, a nie fizyczną). Dlatego w tym przypadku odpowiada zarząd

Razem z informacją powinieneś zapłacić należby podatek oraz odsetki za opóźnienie.

Jak widzisz składając czynny żal zapłacisz  tylko odsetki – unikniesz natomiast odpowiedzialności karnej.

Kliknij, żeby pobrać wzór pisma o czynnym żalu.

WYJĄTKI

Niestety, nie zawsze będziesz mógł skorzystać z czynnego żalu.

Takiej możliwości nie masz w kilku przypadkach:

  1. jeżeli w momencie, gdy będziesz składał zawiadomienie, Fiskus będzie już miał informację o naruszeniu przez Ciebie prawa,
  2. złożyłeś zawiadomienie po rozpoczęciu przez organ podatkowy czynności służbowych – np. przeszukania, kontroli, czynności sprawdzającej,

(chyba, że w czasie takich czynności Fiskus nie znajdzie podstaw do wszczęcia postępowania karnego)

PRZYKŁAD

Jeżeli zakres kontroli Fiksusa dotyczy podatku VAT za kwiecień 2016, to Twoje zawiadomienie będzie skuteczne:

  1. Do każdego innego okresu niż kwiecień 2016 – czyli możesz zgłosić brak złożenia deklaracji VAT w lipcu 2016;
  2. Do każdego innego rodzaju podatków, również w badanym okresie – czyli możesz zawiadomić o braku zapłaty pcc od dopłat w kwietniu 2016

 

Poza tym, podatnicy, którzy kierowali wykonaniem wykroczenia/przestępstwa, polecili innej osobie wykonanie przestępstwa wykorzystując jej uległość, zorganizowali grupę lub związek mający na celu popełnienie przestępstwa, nakłaniali inne osoby do popełnienia przestępstwa żeby sprowadzić na nią postępowania o czyn zabroniony

Również nie mają możliwości skorzystania z czynnego żalu.

Pamiętaj, że szczególnie czujny powinieneś być w przypadku podatku VAT – od stycznia znacznie wzrosły kary za błędy w tym zakresie.

Masz pytania? Napisz do mnie na: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

 

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

19 komentarzy

  • Odpowiedz Anna Listopad 13, 2017 at 10:35 am

    Myślę, że niewiele osób ma pojecie o czymś takim jak „czynny żal”. Dobrze, że są blogi takie jak ten, na których porusza się takie mniej znane zagadnienia. Na pewno niejeden skorzysta na tej wiedzy, ja skorzystałam.

  • Odpowiedz Grzechu Listopad 14, 2017 at 9:40 am

    Wszystko fajnie, tylko w „wyjątkach” mamy parę bardzo częstych w praktyce przypadków, które sprawiają, że nie możemy skorzystać z tego czynnego żalu ;(

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Listopad 16, 2017 at 9:56 am

      Niestety, ale jeżeli Fiskus nas uprzedzi nasze pole manewru się ogranicza..

  • Odpowiedz Krystek Listopad 15, 2017 at 8:52 am

    No właśnie Grzechu dobrze mówi i jeszcze to: „(…) w przypadku podatku VAT – od stycznia znacznie wzrosły kary za błędy w tym zakresie.” Zamęczą nas tym VATem, żaden żal nie pomoże.

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Listopad 16, 2017 at 10:03 am

      To prawda – w 2017 r. znacznie uszczelniono pobor VATu. A w 2018 ta tendencja ma się utrzymać.

  • Odpowiedz Alibaba Listopad 16, 2017 at 9:09 am

    „Możesz to zrobić pisemnie, albo ustnie do protokołu” – dlaczego nie można tego zrobić przez internet? Kurcze kiedy w końcu człowiek będzie mógł załatwiać sprawy podatkowe bez stania w kolejkach w US?

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Listopad 16, 2017 at 10:39 am

      Niestety, ale w tej chwili nie ma możliwości składania czynnego żalu przez internet. Musimy albo zrobić to w urzędzie, albo wysłać pocztą…

  • Odpowiedz KarolusRex Listopad 21, 2017 at 9:02 am

    Złożenie czynnego żalu już raz uchroniło mnie przed odpowiedzialnością karną. Zapłaciłem tylko odsetki, tak jak piszesz. Lecę czytać inne Twoje artykuły, są bardzo interesujące.

  • Odpowiedz Otylia Grudzień 7, 2017 at 11:07 am

    Bardzo potrzebny wpis. Wiedziałam, że istnieje coś takiego, jak czynny żal, ale nigdy nie spotkałam się z rozszerzeniem tematu. A Ty nie dość, że podajesz wzór jak na tacy, to jeszcze opisujesz, kiedy mogę, a kiedy nie mogę z niego skorzystać. Skarbnica wiedzy dla osób posiadających firmy i nie tylko 🙂

  • Odpowiedz Edward Grudzień 19, 2017 at 2:53 pm

    Bardzo dobry artykuł. Jestem przedsiębiorcom od paru ładnych lat i nigdy nie miałem opóźnień w płaceniu podatków, ale czasami i osobie bardzo skrupulatnej zdarzają się pomyłki. Więc na przyszłość będę wiedział co z tym zrobić, dziękuję Pani bardzo!

    • Odpowiedz Igor83 Styczeń 26, 2018 at 9:13 am

      „Nie myli się ten kto nic nie robi”. Artykuł faktycznie bardzo pomocny, szczególnie dla tych, którzy nie znali wcześniej zagadnienia czynnego żalu.

  • Odpowiedz Marcin Styczeń 11, 2018 at 1:08 pm

    Jako drobny przedsiębiorca, któremu już parę razy zdarzyło się zadrzeć ze skarbówką – nie złożyć deklaracji VAT na czas lub złożyć ją z błędami, dziękuję Pani za wzór pisma. Artykuł wiele mi wyjaśnił i z pewnością pomoże mi uniknąć niechcianej kary w przyszłości, choć mam już teraz większą świadomość i będę pilnować terminów w rozliczaniu się.

  • Odpowiedz Ela Styczeń 17, 2018 at 9:29 am

    Moim zdaniem wielu podatników nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej możliwości jak czynny żal. Dobrze, że są takie artykuły, które niejednemu to uświadomią. 🙂 W tym wypadku istnieją wyjątki, które uniemożliwiają skorzystanie z tego „wyznania win” przez podatnika, ale jak zostało napisane, mają one związek z odpowiedzialnością karno-skarbową.

  • Odpowiedz Tadeusz Luty 1, 2018 at 8:22 am

    Dziękuję za udostępnienie wzoru pisma o czynnym żalu. Nigdy nie wiadomo, kiedy może mi się przydać. 🙂 Czasem warto uderzyć się przed Fiskusem we własne piersi, by uniknąć kary.

  • Odpowiedz Lukasz Maj 3, 2018 at 12:22 am

    Czy w spolce z o.o czynny zal moze zlozyc glowny ksiegowy czy tylko zarzad ?

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Maj 5, 2018 at 12:21 pm

      Najbezpieczniej jest jeżeli czynny żal składa zarząd.

      Teoretycznie istnieje możliwość udzielenia pełnomocnictwa np. głównemu księgowemu, ale wtedy trzeba bardzo precyzyjnie określić jego treść + wskazać, że spółka ma świadomość o wszystkich informacjach wskazanych w czynnym żalu. W przeciwnym razie czynny żal będzie nieskuteczny. Dlatego radziłabym, żeby dokument podpisywał zarząd.
      Pozdrawiam!

    Zostaw komentarz