Deklaracje kwartalne są wygodnym sposobem rozliczania VAT. Do niedawna możliwość składania tego typu deklaracji mieli wszyscy podatnicy, o ile zgłosili chęć takiego rozliczania Fiskusowi. Niestety, od początku 2017 r. z takiej formy rozliczeń skorzystać mogą tylko wybrani.
DLA KOGO DEKLARACJE KWARTALNE?
Jeżeli chcesz mieć prawo do składania deklaracji kwartalnych musisz być tzw. małym podatnikiem, czyli:
- wartość Twojej sprzedaży (z VAT) nie może przekroczyć w poprzednim roku podatkowym 1,2 mln euro wyrażonych w złotych polskich, lub
- wartość Twojego wynagrodzenia/prowizji (z podatkiem) nie przekracza 45.000 euro – jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzasz funduszami inwestycyjnymi, jesteś agentem, zleceniobiorcą itp. (nie dotyczy umów komisu)
Żeby skorzystać z deklaracji kwartalnych powinieneś zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego. Masz czas do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który po raz pierwszy będzie złożona kwartalna deklaracja podatkowa.
PRZYKŁAD
Jeżeli chcesz korzystać z deklaracji kwartalnych od stycznia, powinieneś poinformować o tym Fiskus do 25 lutego – bo jest to termin na zgłoszenie deklaracji miesięcznej za styczeń.
Poza tym pamiętaj, że masz obowiązek rozliczeń kwartalnych jeżeli rozliczasz się tzw. metodą kasową.
(W takim przypadku odprowadzasz VAT dopiero po uzyskaniu całości lub części zapłaty przez kontrahenta nie później niż 180 dni od wydania towaru lub wykonania usługi)
O przyjęciu tej metody musisz poinformować Fiskus.
Zwróć również uwagę, że za kwartał uważany jest kwartał kalendarzowy – czyli 1-szy kwartał trwa od stycznia do marca, 2-gi – od kwietnia do czerwca itd.
Deklaracja podatkowa powinna być złożona w urzędzie skarbowym do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale – tj. do 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października, 25 stycznia.
Pamiętaj też, że jeżeli jesteś małym podatnikiem, który rozpoczyna działalność w trakcie trwania kwartału, termin do złożenia deklaracji obliczasz zgodnie z tym co napisałam wyżej – czyli do 25 kwietnia, 25 lipca itd. Nie musisz więc czekać do upływu pełnego kwartału prowadzenia działalności.
A CO JEŻELI ZDECYDUJESZ, ŻE CHCESZ ROZLICZAĆ SIĘ MIESIĘCZNIE?
Jest to możliwe, ale musisz spełnić dwa warunki:
- możesz to zrobić najwcześniej po roku – czyli musisz złożyć co najmniej 4 deklaracje kwartalne,
- powinieneś poinformować o tym Fiskus – w terminie do złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy
PRZYKŁAD
Jeżeli zdecydujesz się na rozliczenie miesięczne od czerwca to powinieneś zgłosić to Fiskusowi do 25 lipca (bo taki jest termin złożenia deklaracji za czerwiec).
UWAGA WYŁĄCZENIA
Niestety, ale nawet jeżeli jesteś tzw. małym podatnikiem nie będziesz mógł skorzystać z rozliczeń kwartalnych jeżeli:
- zarejestrujesz się jako podatnik VAT czynny – w czasie pierwszych 12 miesięcy od takiej rejestracji,
- dokonujesz dostaw tzw. towarów wrażliwych np. sprzedaż paliwa, olei opałowych (cała lista stanowi załącznik nr 13 do ustawy o VAT),
chyba że łączna wartość tych dostaw (bez VAT) nie przekroczyła, w żadnym miesiącu kwoty 50 000 zł lub 1% obrotu netto ogółem w danym miesiącu.
Jednocześnie nawet jeżeli będziesz dostarczał towary wrażliwe będziesz mógł składać deklaracje kwartalne jeżeli:
- dostawa będzie dokonywana na stacjach paliw lub stacjach gazu płynnego do standardowych zbiorników pojazdów – czyli np. tankowanie samochodu,
- dostawy będzie dokonywał podatnik dostarczający gaz przewodowy za pośrednictwem własnych sieci przesyłowych lub dystrybucyjnych.
Utrata prawa do rozliczeń kwartalnych następuje z mocy prawa – nie musisz aktualizować zgłoszenia VAT-R.
Jak widzisz ustalenie czy możesz składać deklaracje kwartalne nie zawsze jest proste.
Może przecież być tak, że jesteś małym podatnikiem i korzystasz z metody kasowej (czyli teoretycznie masz obowiązek rozliczania się kwartalnie) a jednocześnie dopiero co zarejestrowałeś się jako podatnik VAT czynny. W takim przypadku powinieneś składać deklaracje miesięczne.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości albo pytania – napisz do mnie na: boc.magdalena@gmail.com
Brak komentarzy