Przychód z aportu
PODATKI

Jak ustalić przychód z aportu
po 1 stycznia 2017?

Od 1 stycznia 2017 r. znacząco zmienił się sposób ustalenia przychodu za objęcie udziałów w spółce w zamian za aport. Od tego roku nie będziemy mogli już tak jak do tej pory ustalać go zgodnie z nominalną wartością udziałów objętych w spółce. Zmiany dotyczą zarówno podatku PIT jak i CIT.

WARTOŚĆ RYNKOWA ZAMIAST NOMINALNEJ

Zgodnie z nowymi przepisami w sytuacji wniesienia do spółki aportu w zamian za objęcie udziałów za przychody z kapitałów pieniężnych uważana będzie wartość tego aportu określona w umowie spółki (lub innym dokumencie o podobnym charakterze), a nie nominalna wartość objętych udziałów.

Jednocześnie, musisz pamiętać że jeżeli wartość wkładu niepieniężnego określona w umowie spółki będzie niższa niż wartość rynkowa za przychód trzeba będzie uznać wartość rynkową aportu określoną na dzień przeniesienia jego własności. Tak samo będzie jeżeli wartość ta nie będzie określona wcale.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. „XYZ” obejmuje za wkład niepieniężny udziały w spółce z o.o. „ABC” o nominalnej wartości 50.000,00 złotych. Zgodnie z nowymi przepisami przychód należy ustalić w następujący sposób:

  1. Jeżeli wartość aportu została określona w umowie na 100.000,00 złotych, to Spółka „XYZ” musi naliczyć przychód od kapitałów pieniężnych od wysokości 100.000,00 złotych.
  2. Jeżeli jednak wartość aportu nie została określona, to Spółka „XYZ” nalicza przychód od kapitałów pieniężnych od wartości rynkowej tego aportu.

Musisz pamiętać, że jeżeli własność wkładu niepieniężnego została przeniesiona na spółkę przed 1 stycznia 2017 r. to omówione wyżej przepisy nie mają zastosowania. Będzie tak nawet jeżeli przychód z objęcia udziałów w zamian za aport powstanie po 1 stycznia 2017 r. W takim przypadku powinieneś określić przychód na podstawie wartości nominalnej udziałów objętych w spółce w zamian za wkład niepieniężny.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy lub masz pytania? Napisz na adres: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz