Od 01 stycznia 2018 wszyscy przedsiębiorcy muszą składać miesięczne sprawozdania z ewidencji VAT w ramach realizacji obowiązku Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dzisiaj dowiesz się jakie dane powinieneś przekazywać Fiskusowi.
Przepisy dotyczące JPK zostały wprowadzone, żeby uszczelnić system podatkowy. Od 01 stycznia 2018 wszyscy podatnicy VAT, bez wyjątku będą musieli prowadzić rejestry elektroniczne. W praktyce oznacza to, że JPK_VAT muszą składać spółki majace milionowe przychody, jak również mikroprzedsiębiorcy, ktorych przychód nie przekracza kilkudziesieciu tysiecy zlotych rocznie.
Przepisy zostały wprowadzone, żeby Fiskus mógł szybciej i skuteczniej wyłapać puste faktury i niezgodności w rozliczaniu VAT.
A jakie to ma skutki dla Ciebie?
Przede wszystkim nałożono na Ciebie dodatkowe obowiązki sprawozdawcze. Musisz składać pliki JPK_VAT za każdy miesiąc, do 25 dnia następnego miesiąca.
JPK musisz składać co miesiąc, nawet jeżeli deklaracje składasz kwartalnie.
JAKIE DANE MUSISZ WYSŁAĆ?
W JPK_VAT powinieneś pokazać wszystkie dane wykazane w rejestrach VAT. Czyli oprócz swoich danych i opisu samego pliku JPK wskazujesz:
- Numer kontrahenta,
- Nazwę nabywcy i jego adres,
- Numer dokumentu,
- Datę wystawienia,
- Pozycje kwotowe z deklaracji VAT-7,
- Podatek należny,
- Liczbę wierszy sprzedaży,
- Ewidencji sprzedaży.
Pamiętaj, że JPK_VAT musi być zgodny z deklaracją VAT. Jeżeli okaże się, że są rozbieżności pomiędzy tymi dokumentami będziesz musiał tłumaczyć się Fiskusowi.
Poza tym, JPK_VAT wysyłasz w 1 pliku – scalasz wszystkie dane (w tym z ewidencji prowadzonych dla poszczególnych rodzajów transakcji).
CO JEŻELI NIE ZŁOŻĘ JPK?
Co prawda nie wprowadzono kar za niezłożenie JPK. Jednak takie działanie (a właściwie jego brak) Fiskus może uznać za niewywiązywanie się z obowiązków podatkowych. W takim przypadku możesz zostać ukarany karą porządkową – w 2018 r., podobnie jak w 2017 r. wynosi ona 2.800 złotych.
Co więcej, jeżeli nie udostępnisz JPK w trakcie czynności sprawdzających lub kontroli możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
O ile kara porządkowa raczej Cię nie zaboli, o tyle w drugim przypadku grzywna wynosi do 720 stawek dziennych (czyli do ponad 19 mln złotych!). Chociaż nie sądzę, żeby sąd zastosował tak wysoką karę.
Brak komentarzy