15 % CIT
PODATKI

Kto skorzysta z 15 % CIT?

1 stycznia 2017 r. obok podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 19% wprowadzona została druga stawka – 15 %. Będziesz mógł skorzystać z niższej stawki
w 2 przypadkach 1) jeżeli jesteś tzw. małym podatnikiem lub 2) rozpoczynasz działalność.

ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI

Po pierwsze z 15% CITu skorzystasz jeżeli w danym roku rozpoczynasz działalność. Niestety możesz to zrobić tylko
w roku w którym zaczynasz, w każdym kolejnym zapłacisz 19% podatek dochodowy (chyba że jesteś małym podatkiem).

 MALI PODATNICY – czyli kto?

Prowadzisz swoją spółkę już od jakiegoś czasu, ale usłyszałeś że 15% CIT obejmuje też małych podatników. Czyli właściwie kogo?

Jesteś małym podatnikiem jeżeli Twój przychód ze sprzedaży (wraz z VAT) nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 1,2 mln euro, wyrażonej w złotych polskich. Wartość tą oblicza się wg średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski 1 października poprzedniego roku podatkowego.

Oznacza to, że Twój przychód ze sprzedaży wraz z VATem w 2016 r. nie może przekroczyć 5 157 000 złotych. 

KTO NIE SKORZYSTA?

Niezależnie od tego co napisałam wyżej, nie będziesz mógł skorzystać z obniżonej stawki jeżeli prowadzisz działalność utworzoną w wyniku przekształcenia, podziału lub połączenia innych podatników, powstałą w wyniku operacji restrukturyzacyjnych.

Obniżony CIT nie obejmie Cię jeżeli wniesiesz aportem prowadzone przez Ciebie przedsiębiorstwo, jego część lub składniki majątkowe o wartości przekraczającej równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro.

Ograniczenia te dotyczą roku w którym dokonano wskazanych czynności oraz roku podatkowego bezpośrednio po nim następującego. Czyli z obniżonego CITu skorzystasz dopiero w 3 roku podatkowym.

Stały zakaz stosowania 15% CITu mają podatkowe grupy kapitałowe.

SPÓŁKI Z O.O. A OBNIŻONY CIT

Z danych rządowych wynika, że obniżona 15% stawka obejmie blisko 90% podatników CIT. Możliwe, ale z mojej perspektywy ze stawki tej nie skorzystają raczej spółki z o.o. Dlaczego? Z dwóch powodów:

Po pierwsze, zaczynając prowadzenie działalności rzadko kiedy zdecydujesz się na prowadzenie biznesu od razu w formie sp. z o.o. Pamiętaj że zarówno jej założenie jak i funkcjonowanie jest dosyć drogie i sformalizowane. A z kolei jeżeli nawet postanowisz założyć sp. z o.o. to 15% CIT nie obejmie Cię od razu jeżeli przekształcisz ją, prowadząc wcześniej biznes w formie działalności jednoosobowej lub spółki osobowej.

Po drugie, większość istniejących spółek z o.o. osiąga większy przychód roczny niż wskazany 1,2 mln euro.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy lub masz pytania? Napisz na adres: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz