SPÓŁKA Z O.O.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego w terminie

Jednym z wyzwań w spółkach jest złożenie sprawozdania finansowego do KRS przed 15 lipca. Szczególnie, że w tym roku znacznie zmieniły się przepisy w tym zakresie. Od 15 marca 2018 mogliśmy składać sprawozdania tylko elektronicznie. A to dopiero początek. 01 października 2018 weszła kolejna zmiana – sprawozdanie powinno być sporządzane w postaci elektronicznej w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionym przez ministra finansów.

W tym roku największe kłopoty miały spółki, w których członkami zarządu są cudzoziemcy, którzy nie mają numeru PESEL. Nie ma się co dziwić, że złożenie sprawozdania finansowego na czas sprawia wielu spółkom problem. Tym bardziej warto, żebyś wiedział co się stanie, jeżeli nie złożysz sprawozdania w terminie.

WEZWANIE SĄDU = POSTĘPOWANIE PRZYMUSZAJĄCE

W przypadku, gdy nie złożysz sprawozdania w terminie Sąd rejestrowy (czyli ten, w którym przechowywane są akta spółki) może wszcząć tzw. postępowanie przymuszające.

Celem tego postępowania jest „zmotywowanie” spółki do złożenia wszystkich niezbędnych danych do rejestru – tak, żeby rejestr był zgodny z rzeczywistym stanem faktycznym.

W praktyce dostaniesz postanowienie o wszczęciu postępowania przymuszającego, w którym sąd zobowiąże cię do złożenia wniosku o wpis wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego za konkretny rok.

Będziesz miał 7 dni od otrzymania postanowienia do zgłoszenia zaległych dokumentów.

Przypuszczam, że wielu z Was zada w tym miejscu pytanie – „Po jakim czasie dostanę postanowienie o postępowaniu przymuszającym?”

Nie ma na to niestety jednej, konkretnej odpowiedzi – to zależy od Sądu. W niektórych procedura taka trwa kilka (a czasami i kilkanaście) miesięcy. Ale to też nie jest normą – jedna z trójmiejskich spółek dostała postanowienie już we wrześniu w zakresie sprawozdania za rok 2017 (czyli po dwóch miesiącach).

GRZYWNA ZA BRAK SPRAWOZDANIA

Jeżeli nie uda Ci się złożyć sprawozdania w ciągu 7 dni, spółka dostanie grzywnę w wysokości do 10.000 złotych. Przy czym nałożenie grzywny wynika z przepisów, więc Sąd musi ją nałożyć.

W przypadku gdy konsekwentnie nie będziesz składał sprawozdań, Twoja spółka może dostać kolejne grzywny. Co istotne, ograniczenie do 10.000 złotych dotyczy tylko dwóch pierwszych grzywien.

WPIS DANYCH Z URZĘDU

Jeżeli nakładanie grzywien nie przyniesie oczekiwanych efektów, Sąd może dokonać niektórych czynności z urzędu.

Teoretycznie, w niektórych przypadkach może sam dokonać wpisu. Żeby to zrobić muszą być spełnione trzy warunki:

  • przypadek musi być szczególnie uzasadniony
  • dane muszą być istotne;
  • w aktach rejestrowych muszą znajdować się dokumenty stanowiące podstawę wpisu.

Domyślasz się pewnie, że w przypadku sprawozdań finansowych jest mało prawdopodobne, żeby wpis z urzędu doszedł do skutku. 

Jak widzisz brak złożenia sprawozdania finansowego w terminie to jeszcze nie koniec świata. Oczywiście zachęcam Cię, żebyś starał się je składać odpowiednio wcześniej. Natomiast nie poniesiesz większych konsekwencji, jeżeli zmieścisz się w 7-dniowym terminie wyznaczonym przez Sąd. Dopiero po jego upływie możesz odczuć realne konsekwencje braku odpowiedniego wniosku.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz