PODATKI

Jak opodatkować zaliczkę na poczet eksportu towarów?

Tego, że eksport objęty jest „0%” stawką VAT raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ale co zrobić jeżeli kontrahent płaci cenę zakupu zaliczkowo, w trakcie trwania projektu? Jest to przecież popularne rozwiązanie. Logicznie rzecz biorąc można uznać, że skoro do eksportu stosuje się „0%” stawkę, to taka sama obowiązuje w przypadku zaliczek. Logika w tym przypadku nie zawodzi. Do zaliczek można zastosować stawkę „0%”, ale żeby to zrobić trzeba pamiętać o kilku istotnych faktach.

WYWÓZ TOWARÓW W CIĄGU 2 MIESIĘCY

Stawkę 0% VAT można stosować do każdej zaliczki otrzymanej z tytułu dostawy eksportowej. Jedynym warunkiem, który musisz spełnić, żeby Fiskus nie zakwestionował takiego działania jest to, że wywóz towarów powinien nastąpić w terminie 2 miesięcy od końca miesiąca, w którym przyjęto zaliczkę.

Od tego warunku jest jednak wyjątek.

2-u miesięczny termin można wydłużyć, jeżeli z umowy czy też zamówienia wynika, że ustaliłeś z kontrahentem dłuższy termin dostawy.

Dłuższy termin w takim przypadku wynika ze specyfiki dostarczanego produktu – np. jego produkcja będzie trwała dłużej niż wskazane 2 miesiące.

Jeżeli nie spełnisz tego warunku, będziesz musiał opodatkować zaliczkę zgodnie ze stawką przewidzianą dla tego typu towarów.

UDOKUMENTUJ EKSPORT

Pamiętaj jednak, że żeby móc zastosować stawkę 0% musisz udowodnić, że faktycznie nastąpił wywóz towarów. Dowodem takim może być dokument przewozowy, czy zaświadczenie z urzędu celnego o wyprowadzeniu towarów poza terytorium UE [przykłady]. Dokumenty te musisz przedstawić Fiskusowi w terminie 2 miesięcy od złożenia deklaracji potwierdzającej wywóz.

Jeżeli jednak potwierdzisz eksport poza terytorium UE po upływie tego czasu, masz możliwość dokonania korekty deklaracji podatkowej.

Stanie się tak np. w sytuacji, gdy pomiędzy sprzedażą, a wysłaniem towaru za granicę mija dłuższy czas a Ty w tym czasie magazynujesz towar klienta.

Tak stwierdził NSA w wyroku z dnia 5 kwietnia 2011 r., I FSK 640/10

Jeżeli jednak nie udowodnisz Fiskusowi, że wyeksportowałeś towar możesz otrzymać decyzję o zastosowaniu innej stawki VAT – odpowiedniej dla danego towaru.

A wtedy grozi Ci nie tylko zapłata odsetek, ale również kary w VAT dla transakcji przeprowadzony od 2017 r.

Jeżeli masz wątpliwości, czy możesz zastosować 0 stawkę VAT, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz