PODATKI

Jak bezpiecznie wprowadzić
optymalizację podatkową?

Tradycyjnie początek marca był dla mnie czasem na odpoczynek, który spędziłam jeżdżąc na snowboardzie. Co prawda, po urlopie musiałam nadrobić zaległości w pracy, ale na szczęście dosyć szybko udało mi się wrócić do właściwego rytmu. W dzisiejszym wpisie chciałabym opowiedzieć Ci czym jest optymalizacja podatkowa, a przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie – czy warto optymalizować?

W ostatnim czasie wprowadzono wiele uregulowań podatkowych, które uszczelniają system podatkowy. W szczególności w zakresie VAT-u. Fakty są takie, że wprowadzono  przepisy istotnie ograniczające pole manewru w zakresie optymalizacji. Na pewno wiele spółek zastanawia się jak dostosować się do nowej rzeczywistości. Optymalizować czy nie optymalizować?

OPTYMALIZACJA PODATKOWA JEST LEGALNA

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że w polskim prawie nie ma zakazu korzystania z optymalizacji podatkowej. Nie ma też przepisów, które nakładają na Ciebie obowiązek ponoszenia jak największych obciążeń podatkowych. Przecież prowadzisz firmę, żeby osiągać z niej maksymalny zysk, a nie płacić jak najwięcej Fiskusowi…

Oczywiście prowadząc działalność musisz to robić zgodnie z prawem. Oznacza to, że Twoje działania nie mogą naruszać przepisów. Ze swojej strony chciałabym w szczególności zwrócić Twoją uwagę na klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Jeżeli przeprowadzasz transakcje, które mogą przynieść Ci znaczne korzyści podatkowe, zawsze powinieneś brać ją pod uwagę.

OPTYMALIZACJA TO NIE UCHYLANIE SIĘ OD OPODATKOWANIA

Natomiast powinieneś odróżnić optymalizację podatkową od uchylania się od opodatkowania. To drugie działanie to inaczej oszustwa podatkowe, które są przestępstwem.

Uchylanie się od opodatkowania to nic innego jak próba okłamania Fiskusa – np. zatajenie dochodów, zaniżenie zobowiązania podatkowego, czy zawyżenie straty itp. Takie działania są zawsze nielegalne, a  podatnik ponosi za nie odpowiedzialność, również karną.  

OPTYMALIZOWAĆ, CZY NIE OPTYMALIZOWAĆ?

Moim zdaniem powinieneś optymalizować mądrze.

Czyli jak? Już wyjaśniam:

Po pierwsze planuj!

Dobry plan to połowa sukcesu – również w podatkach. Odpowiednie zaplanowanie Twojej działalności – nie tylko czysto księgowe, ale też strukturalne i organizacyjne itp. może ułatwić Ci skorzystanie ze zwolnień, odliczeń czy obniżek. A wszystko w granicach obowiązujących przepisów.

Po drugie pytaj!

Jeżeli nie jesteś pewien swojego stanowiska, a nawet jeżeli chciałbyś się tylko upewnić, czy myślisz właściwie – zapytaj bezpośrednio Fiskusa. Możesz złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej albo opinii eksperckiej.

Rozwiązania te dadzą Ci pewność, że nie naruszasz prawa.

Po trzecie zarządzaj ryzykiem!

Ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia spółki. Świadome zarządzanie nim pozwala, jeżeli nie uniknąć, to na pewno zminimalizować skalę potencjalnych problemów.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

P.S. Co prawda w Polsce ferie zimowe się już skończyły, ale jeżeli chciałbyś jechać na narty/deskę to zdecydowanie polecam Val Thorens we Francji – sezon trwa tam do końca kwietnia.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

 

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz