SPÓŁKA Z O.O.

Co powinieneś wiedzieć o PKD?

Zanim założysz jakąkolwiek działalność najpierw musisz mieć pomysł na biznes. Dopiero potem robisz biznesplan i decydujesz się na formę, w jakiej chcesz go prowadzić. A żeby urzeczywistnić swoją wizję będziesz musiał dokładnie określić jaką działalność chcesz prowadzić. Wbrew pozorom wybór nie jest łatwy. Dzisiaj dowiesz się w jaki sposób to zrobić.

Polska Klasyfikacja Działalności to nic innego jak lista rodzajów działalności, które możesz  wykonywać. Jest około 400 kodów PKD, z których możesz wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Całą listę znajdziesz tutaj.

Jeżeli wydaje Ci się, że te kody są nieistotne to bardzo się mylisz.

Brak odpowiedniego PKD w umowie spółki będzie oznaczał, że nie wykonujesz danej działalności. W konsekwencji nie będziesz mógł wystawiać faktur z tytułu takich usług.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE PKD?

Na pocieszenie powiem Ci, że wybór wcale nie jest taki trudny jak mogło by się wydawać. W praktyce większość firm prowadzi różne rodzaje działalności.

Dlatego wyróżniono działalność przeważającą, drugorzędną i pomocniczą.

Najpierw musisz wybrać działalność przeważającą.  Jest to taka działalność, która ma największy udział w Twojej wartości dodanej, produkcji, wartości sprzedaży, czy wielkości zatrudnienia.

Może się zdarzyć, że znaczny udział procentowy Twojej działalności będzie obejmował więcej niż jedno PKD – np. produkcja wyrobów piekarskich połączona z produkcją wyrobów czekoladowych. W takim przypadku wybierasz kod, który według Ciebie jest przeważający.

Następnie wybierasz pozostałe działalności, które będziesz chciał wykonywać. Jest to taka działalność, którą będziesz wykonywał, ale nie na tak dużą skalę jak działalność przeważającą.

Na koniec oczywiście określasz jaka będzie Twoja działalność pomocnicza. Może to być np. aktywność marketingowa.

Jeżeli nie będziesz mógł dopasować swojego biznesu do konkretnego PKD to powinieneś wybrać kod najbardziej zbliżony do tego co będziesz robił.

ZŁÓŻ WNIOSEK DO KRS 

Twoje kody PKD są ujawniane w KRS. Dlatego powinieneś złożyć wniosek o ich wpis – zrobisz to na formularzu KRS-ZM.

W umowie spółki możesz wpisać dowolną liczbę PKD.

Natomiast w KRS wpisujesz tylko 10 pozycji: na pierwszym miejscu działalność przeważającą, na następnych najbardziej znaczące działalności drugorzędne.

Z praktycznego punktu widzenia nie ma to wpływu na możliwości wystawiania faktury.

Jeżeli masz coś wpisane w umowie, oznacza to, że możesz prowadzić taką działalność. Ograniczenie w KRS ma jedynie charakter porządkujący.

Zmiany przeważającej działalności firmy

A co w przypadku gdy będziesz chciał zmienić główną działalność Twojej spółki?

Przede wszystkim musisz uzyskać zgodę ¾ wspólników i zmienić umowę spółki.

Dodatkowo nowy rodzaj działalności możesz wpisać dopiero po 2 latach od jej wcześniejszej zmiany.

Jak widzisz temat PKD jest łatwiejszy niż mogłoby się wydawać. Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz indywidualnej porady, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz