PODATKI

W jaki sposób przyspieszyć zwrot VAT?

Zasadą jest, że Fiskus zwróci Ci nadpłacony VAT  w ciągu 60 dni od dnia złożenia deklaracji, z której wynika nadpłata. Jeżeli jednak zadbasz odpowiednio o swoje interesy zwrot może dostać już po 25 dniach.

Nadpłata podatku VAT powstaje gdy zapłacisz Fiskusowi VAT w wyższej wysokości niż musisz.  W takim przypadku masz 2 wyjścia – albo możesz obniżyć podatek należny w następnych okresach, albo prosić o zwrot na rachunek bankowy.

Wybór należy do Ciebie.

Dzisiaj skupię się na drugiej możliwości.

JAK PRZYSPIESZYĆ ZWROT VAT?

Żeby dostać nadpłacony VAT po 25 dniach powinieneś przede wszystkim razem z deklaracją złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Wniosek o zwrot nadpłaty wypełnia się na formularzu urzędowym VAT-ZT. Natomiast wniosek o przyspieszenie zwrotu wypełniasz na formularzu VAT-ZZ.

  • Dodatkowo, wszystkie faktury, z których wynika nadpłata powinny być zapłacone w całości – bez względu na to, którego okresu rozliczeniowego dotyczą. Oznacza to, że zwrot dostaniesz jeżeli zapłacisz należności zarówno za faktury dotyczące danego jak i poprzednich okresów rozliczeniowych, o ile mają one wpływ na wysokości wskazane w deklaracji podatkowej.
  • Jeżeli nadwyżka wynika z dokumentów celnych, deklaracji importowej lub decyzji celnych żeby dostać zwrot powinieneś zapłacić należne kwoty podatku od importu.
  • Jeżeli nadwyżka wynika z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług z dostawą towarów dla których podatnikiem jest ich nabywca, lub z podatku od import – warunkiem wcześniejszego zwrotu jest wykazanie kwoty podatku należnego we właściwej deklaracji podatkowej.

Dzieje się tak, dlatego, że musisz udowodnić Fiskusowi, że rozliczasz się uczciwie i rzetelnie.

Żeby przyspieszyć zwrot VAT musisz być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i składać deklaracje rozliczeniowe przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających Twój wniosek.

PRZENIESIENIE NADPŁATY Z POPRZEDNIEGO OKRESU

Pamiętaj, że wszystkie wskazane warunki odnoszą się wyłącznie do podatku wynikającego z zakupów ujawnianych po raz pierwszy w danej deklaracji.

Jednocześnie możesz ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku przeniesionego z deklaracji za poprzedni okres o ile kwota zwrotu nie przekroczy 3.000 złotych.

Jeżeli kwota przeniesienia będzie wyższa – przyspieszony zwrot nie przysługuje.

ZAPŁATA TYLKO PIENIĄDZEM

Z krótszego terminu zwrotu skorzystasz tylko wtedy, gdy zapłata zostanie dokonana pieniężnie – czyli gotówką, albo przelewem.  Nie ma takiej możliwości, jeżeli faktury zapłacisz np. przez potrącenie.

Jednocześnie musisz pamiętać, że płatność gotówką możesz dokonywać tylko, jeżeli wartość transakcji nie jest wyższa niż 15.000,00 złotych.

Co więcej, płatność przelewem powinna zostać dokonana z rachunku bankowego, który wskazałeś w zgłoszeniu jako podatnik VAT – VAT-R. W takim przypadku do wniosku o zwrot powinieneś dołączyć potwierdzenie zapłaty przelewem.

W przeciwnym wypadku nie skorzystasz z 25 dniowego terminu.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania – napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

18 komentarzy

  • Odpowiedz Artur Listopad 13, 2017 at 10:54 am

    60 dni na zwrot nadpłaty to przegięcie. Mam od tych rzeczy księgową, ale sam też lubię poczytać o podatkach etc. Przyspieszenie zwrotu VAT interesuje mnie szczególnie, bo nie raz potrzebowałem tych pieniędzy szybciej. Dobry artykuł.

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Listopad 16, 2017 at 10:15 am

      To prawda – szybszy zwrot VAT czasami może naprawdę wiele ułatwić. Tym bardziej cieszę się, że mogłam pomóc 🙂

  • Odpowiedz Kuba89 Listopad 14, 2017 at 9:53 am

    „Jednocześnie musisz pamiętać, że płatność gotówką możesz dokonywać tylko, jeżeli wartość transakcji nie jest wyższa niż 15.000,00 złotych”. O tego nie wiedziałem 😉 Dobrze, że są takie blogi bo człowiek zawsze czegoś nowego może się dowiedzieć.

  • Odpowiedz Jack07 Listopad 16, 2017 at 9:26 am

    Właśnie, ja z kolei nie wiedziałem o tym, że „Nie ma takiej możliwości, jeżeli faktury zapłacisz np. przez potrącenie”. Osobiście i tak raczej nie widzę potrzeby korzystania z tego przyspieszonego zwrotu VAT. Może kiedyś zdarzy się, że będę tego potrzebował, ale do tej pory z tego nie korzystałem.

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Listopad 16, 2017 at 10:16 am

      Przyspieszony zwrot VAT może pomóc, jeżeli akurat potrzebujemy szybciej pieniędzy. Dlatego warto wiedzieć, że musisz czekać aż 60 dni 🙂 Pozdrawiam,

  • Odpowiedz Bartolomeo Listopad 17, 2017 at 9:19 am

    Fajna sprawa to przyspieszenie zwrotu VAT, tylko jak zwykle trzeba spełnić jakiś wymóg. Tak jak w tym przypadku „składać deklaracje rozliczeniowe przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających Twój wniosek”.

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Listopad 22, 2017 at 10:31 am

      To prawda – dopiero po roku działalności możesz ubiegać się o przyspieszony zwrot.

  • Odpowiedz Kristof Listopad 20, 2017 at 9:37 am

    Myślę, że w związku z wieloma obostrzeniami podatnicy często rezygnują ze skróconego terminu zwrotu VAT, gdyż nie wiedzą, czy akurat oni mają do niego prawo. Każdy musi przesiedzieć swoje przed komputerem żeby zasięgnąć wiedzy, a i to nie zawsze daje gwarancję, bo bardzo łatwo coś przeoczyć lub po prostu źle odczytać.

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Listopad 22, 2017 at 10:33 am

      Przede wszystkim niestety, ale trzeba spełnić szereg wymagań Fiskusa.. nie zmienia to faktu, że bycie skrupulatnym procentuje 🙂

  • Odpowiedz E.Mc2 Listopad 21, 2017 at 9:14 am

    Piszesz naprawdę dobrze czytające się teksty 😉 Wysłałem link znajomego do Twojego bloga bo wiem, że myślał ostatnio o skróconym terminie zwrotu VAT, a nie wiedział jak się za to zabrać.

  • Odpowiedz Marcin Martyniuk Grudzień 12, 2017 at 10:23 am

    To już kolejny artykuł na tym blogu, który porusza sprawy o jakich nie miałem pojęcia. Niestety mnie osobiście odstrasza ilość zasad, które muszę spełnić. Ale jeśli kiedyś będę potrzebował szybszego zwrotu od Fiskusa, będę wiedział, że mam taką możliwość.

  • Odpowiedz Ryszard Wesołowski Grudzień 18, 2017 at 2:44 pm

    Ja tak smao jak osoba wstawiająca nade mną komentarz nie mam możliwości otrzymać szybszego zwrotu VAT ze względu, że nie mam firmy. Ale w przyszłości zamierzam mieć i ten artykuł będzie wiedzą „na przyszłość”.

  • Odpowiedz Krzysztof M. Styczeń 5, 2018 at 11:18 am

    Szybszy zwrot pieniędzy to bardzo dobra rzecz. Ten artykuł wiele mi wyjaśnił, oczywiście na plus. Będę musiał pokazać go mojej księgowej i by wprowadziła to w „życie” w mojej firmie.

    • Odpowiedz Kurkuma Styczeń 25, 2018 at 9:31 am

      Generalnie z procedury przyspieszonego zwrotu VAT korzysta się okazjonalnie w razie nagłej potrzeby. Możliwe,że księgowa zdaje sobie sprawę z takiej możliwości, ale po prostu nie dawałeś jej znać, że Ci to potrzebne.

  • Odpowiedz Witek Styczeń 11, 2018 at 12:57 pm

    Nie zdawałem sobie sprawy z możliwości przyśpieszonej procedury zwrotu VAT, ale nie można widzieć wszystkiego, szczególnie, że sytuacja w podatkach jest ostatnio bardzo dynamiczna. Będę musiał to sprawdzić niedługo w swoim US, tym bardziej, że z tego co wiedzę, spełniam wszystkie wymogi postawione przez Fiskusa.

  • Odpowiedz Mark Styczeń 30, 2018 at 9:14 am

    Myślę, że to dobry sposób na to, żeby przyśpieszyć zwrot podatku VAT. Trzeba tylko pamiętać o podanych przez Panią wytycznych, od których spełnienia zależy, to czy w ogóle będziemy mieli taką możliwość.

  • Zostaw komentarz