PODATKI

Jak obliczyć termin zapłaty podatku?

Myślę, że nikogo nie muszę przekonywać, że podatki najlepiej płacić na czas. Ale jak prawidłowo obliczyć termin? Prawdę mówiąc odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak banalna, jak mogłoby się wydawać. Bo co jeżeli np. termin wypada w niedzielę albo święto? Warto wiedzieć kiedy powinieneś zapłacić podatek – dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji.

JAK POWSTAJE PODATEK?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że są 2 sposoby powstania podatku:

  • albo informuje Cię o nim Fiskus w decyzji ustalającej – wtedy na zapłatę masz 14 dni od otrzymania takiej decyzji,
  • albo sam musisz obliczyć i wpłacić podatek – np. CIT, VAT. W takich przypadkach terminy zapłaty określone są w ustawach.

W przypadku podatku CIT musisz obliczyć i wpłacić do Fiskusowi do 20. dnia każdego miesiąca. W przypadku VAT będzie to 25. dzień miesiąca. Należności z tytułu ubezpieczeń społecznych musisz wpłacić do 15. dnia miesiąca do ZUSu.

Jeżeli nie zapłacisz podatku w wyznaczonym terminie to automatycznie powstaje zaległość podatkowa. A wtedy naliczane są odsetki za zwłokę, a nawet grzywna za popełnienie wykroczenia skarbowego.

Przy czym pamiętaj, że dużo ostrzej jest traktowane nieprawidłowości związane z VAT.

JAK OBLICZYĆ TERMIN ZAPŁATY PODATKU?

Najczęściej na zapłatę będziesz miał 14 dni. Jeżeli złożysz wniosek i go odpowiednio uzasadnisz, Fiskus może odroczyć termin do zapłaty. Nie ma natomiast możliwości jego skrócenia.

Jeżeli początkiem do obliczenia terminu jest doręczenie decyzji podatkowej – to w takim przypadku obliczając termin zapłaty podatku nie uwzględnia się dnia doręczenia decyzji.

Czyli – jeżeli w dniu 17 sierpnia otrzymałeś decyzję z 14-dniowym terminem płatności to termin upływa o godzinie 23:59 w dniu 31.08. (w obliczeniach nie uwzględniasz dnia otrzymania decyzji)

A co jeżeli termin przypada na sobotę, albo dzień ustawowo wolny od pracy – np. niedziela, święto?

W takim przypadku ostatnim dniem terminu będzie pierwszy dzień roboczy po takim dniu.

Jeżeli termin upływa w sobotę to musisz zapłacić w poniedziałek, tak samo będzie jeżeli termin upłynie w niedzielę.

Załóżmy, że termin upływa w piątek, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy (np. 1 dzień Bożego Narodzenia). W takim przypadku termin upływa dopiero w poniedziałek 28.12. (bo kolejno piątek 25.12, sobota 26.12 i niedziela 27.12 będą ustawowo wolne od pracy).

JAK ZACHOWAĆ TERMIN ZAPŁATY PODATKU?

Niezależnie od tego czy termin wynika bezpośrednio z przepisów, czy z decyzji musisz najpóźniej ostatniego dnia (czyli np. 20. dnia miesiąca w przypadku CIT) zrobić przelew do Fiskusa – liczy się dzień obciążenia Twojego konta.

Podatki związane z działalnością gospodarczą mogą być płacone tylko przelewem.

Wyjątkiem będzie jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą – wtedy możesz zapłacić gotówką bezpośrednio w kasie Urzędu.    

O tym kim jest mikro przedsiębiorca dowiesz się tu. 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis ułatwi Ci prawidłowe obliczanie terminów.

Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrębujesz indywidualnej porady, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

12 komentarzy

  • Odpowiedz Andrzej Listopad 13, 2017 at 10:28 am

    O kurczę, nie wiedziałem, że z obliczaniem terminu zapłaty podatku jest tyle zachodu i niepewnych kwestii. Dzięki za wyjaśnienie wielu spraw w tak przejrzysty sposób!

  • Odpowiedz Barbara Listopad 14, 2017 at 9:35 am

    Dzięki za opisanie sprawy w przypadku, gdy termin spłaty wypada w dni wolne takie jak weekendy i święta. Myślę, że dzięki tego typu blogom ta przydatna wiedza stanie się szerzej znana.

  • Odpowiedz Olek Listopad 15, 2017 at 8:45 am

    No nie wiem, dla mnie te rzeczy to podstawa i nie wyobrażam sobie żeby jakiś przedsiębiorca miał problemy z ustaleniem daty zapłaty podatku. To trochę tak jakby student matematyki musiał sobie przypominać tabliczkę mnożenia.

    • Magdalena Boć
      Odpowiedz Magdalena Boć Listopad 16, 2017 at 10:01 am

      Tak powinno być… Z mojego doświadczenia wynika jednak, że ustalenie daty zapłaty może przysporzyć problemów…

  • Odpowiedz Łukasz Listopad 21, 2017 at 8:52 am

    Dla mnie najważniejszą rzeczą do zapamiętania z artykułu jest ten fragment:
    CIT do 20. dnia miesiąca
    VAT do 25. dnia miesiąca
    ZUS do 15. dnia miesiąca
    „Święta Trójca” chciałoby się powiedzieć 🙂

  • Odpowiedz Hubert Grudzień 14, 2017 at 9:54 am

    Wiem, że nie każdy ma takie podejście albo takie możliwości – ale ja po prostu unikam płacenia w ostatnich dniach przed upływem terminu 🙂 płacę mniej więcej tydzień przed końcem, wtedy sobie nawet mogę oszacować i nie robi mi różnicy czy termin upływa w piątek czy poniedziałek, bo ja reguluję należność koło wtorku, najpóźniej środy. Wolna głowa, brak odsetek – same pozytywy. Ale artykuł jest ogromnie przydatny dla tych, którzy chcą lub muszą czekać do samego końca. Rozwiewa pani wiele wątpliwości.

  • Odpowiedz Konrad Grudzień 19, 2017 at 3:11 pm

    Termin zapłaty podatku to bardzo ważna rzecz. Cieszę się, że ktoś obeznany w tym potrafi w tak przejrzysty sposób przedstawić potrzebne dla wszystkich przedsiębiorców informacje.

  • Odpowiedz Zachary Styczeń 8, 2018 at 1:30 pm

    Witam, bardzo dobry, treściwy artykuł, za który serdecznie Pani dziękuję. Parę prostych zdań zrozumiałych dla wszystkich, bez żadnych „prawnych terminologii” nie dla wszystkich zrozumiałych.

  • Odpowiedz Edward Styczeń 17, 2018 at 9:41 am

    Czasami człowieka boli głowa od tych wszystkich powinności wobec Fiskusa. Teraz już wiem „czym się je” to zagadnienie, gdyż zostało tu opisane w przystępny sposób. Przy okazji, jako mikro przedsiębiorca najczęściej wpłacam swoje należności podatkowe w kasie urzędu. 🙂

  • Zostaw komentarz