PODATKI

Dlaczego warto wiedzieć
czym jest ulga za złe długi?

Odpowiedni wybór kontrahentów jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu. I to na każdym etapie działalności. Tak naprawdę dotyczy to nie tylko kwestii jakości świadczonych usług czy ceny wymaganej za te usługi. Czasami niestety bywa tak, że Twoja firma (a z nią i Ty) będzie w sytuacji, gdy nie otrzyma wynagrodzenia za świadczone usługi czy dostarczony towar. Niesie to za sobą również konsekwencje podatkowe.

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę projektującą elektronikę i udało Ci się pozyskać klienta, dla którego zaprojektujesz sterowniki. Umówiliście się na wynagrodzenie w wysokości 50 000 złotych.

Po zakończonym projekcie oczywiście wystawiasz fakturę z 14-dniowym terminem płatności. Mijają kolejne dni, tygodnie, a zapłata nie przychodzi. Musiałeś odprowadzić VAT więc nie dosyć, że klient Ci nie zapłacił to jesteś jeszcze poniosłeś koszt… Co teraz?

Jeżeli opóźnienie dłużnika w zapłacie wyniesie więcej niż 150 dni możesz skorzystać z tzw. ulgi za złe długi. Jest to możliwość odzyskania podatku zapłaconego (pomniejszenia podatku należnego) z tytułu wykonania usługi czy dostawy, za które nie otrzymałeś zapłaty.

Mogą z niej skorzystać zarówno wierzyciel, jak i dłużnik.

Poniżej pokażę Ci jak to zrobić.

JESTEM WIERZYCIELEM – KIEDY SKORZYSTAM Z ULGI ZA ZŁE DŁUGI?

Najważniejszym warunkiem, który musisz spełnić zarówno Ty jak i Twój kontrahent jest posiadanie statusu podatnika VAT na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonujesz korekty z tytułu tej ulgi.

Nie skorzystasz więc z ulgi jeżeli Twoim dłużnikiem jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Twój kontrahent nie może być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

A co najważniejsze – będziesz również musiał uprawdopodobnić, że Twoja wierzytelność jest nieściągalna.

Jak to zrobić?

W praktyce oznacza to, że minęło 150 dni od upływu terminu płatności, a Ty dalej nie otrzymałeś zapłaty.

Upływ tego terminu oznacza, że nieściągalność jest uprawdopodobniona.

JAK SKORZYSTAĆ Z ULGI ZA ZŁE DŁUGI?

Korektę podatku będziesz mógł zrobić dopiero w deklaracji za okres, w którym minęło 150 dni od upływu terminu płatności. Dodatkowo od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie może upłynąć więcej niż 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Czyli jeżeli wystawiłeś fakturę na kwotę 50 000 złotych w dniu 12 stycznia 2017r. z terminem płatności na 16 stycznia 2017r. to należność staje się nieściągalna 15 czerwca 2017r. Jeżeli do momentu złożenia deklaracji za czerwiec Twój kontrahent nie zapłacił faktury możesz zrobić korektę.

Razem z tą deklaracją powinieneś poinformować Fiskus o korekcie – robisz to na załączniku VAT-ZD.

  

W tym przypadku zmianie ulegnie nie tylko kwota podatku należnego, ale też podstawa opodatkowania.

W momencie składania deklaracji za okres w którym korzystasz z ulgi powinieneś zmniejszyć kwotę podatku i „obrotu” względem tego co wynika z ewidencji sprzedaży.

Co ciekawe, korekta podstawy opodatkowania może mieć wpływ na to jakim jesteś przedsiębiorcą – dużym, średnim czy mikro.

Przykładowo Twoja spółka zatrudnia 5 pracowników i wykazuje obrót 2 010 000 EUR – czyli przekraczasz magiczną barierę 2 000 000 EUR i tracisz status mikroprzedsiębiorcy.

Jeżeli skorzystasz z ulgi to utrzymasz status.

A co jeżeli skorzystasz z ulgi, a Twój kontrahent Ci zapłaci? W takim przypadku niestety, ale musisz ponownie skorygować deklarację.

Dodatkowym warunkiem jest to, że wierzytelność musi przysługiwać Tobie.

Jeżeli ją sprzedasz/przeniesiesz itd. to będziesz musiał zrobić korektę obejmującą całą ulgę – bez względu na to za jaką kwotę sprzedasz wierzytelność.

W przypadku jeżeli sprzedasz swoją należność za 15 000 złotych to będziesz musiał skorygować kwotę całej ulgi. Niezależnie od tego, że wierzytelność wynikająca z faktury wynosi 50 000 złotych.

JAK WYGLĄDA SYTUACJA DŁUŻNIKA?

Twój dłużnik nie ma wyjścia. Jeżeli nie zapłaci Ci w ciągu 150 dni od wymagalności płatności ma obowiązek skorygowania podatku naliczonego wynikającego z niezapłaconej faktury, chyba że ureguluje należność najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w którym upłynął termin 150 dni, albo jeżeli w tym czasie ogłosi upadłość/restrukturyzację/likwidację.

Czyli obowiązek korekty nie powstanie jeżeli zapłaci do 30 czerwca 2017.

Nie ma też znaczenia, czy wierzyciel również skorzystał z ulgi. Jeżeli dłużnik tego nie zrobi Fiksus może nałożyć na niego karę za nieprawidłowe rozliczenie VAT.

Podsumowując – niestety, ale brak terminowej zapłaty za usługi może zdarzyć się każdemu. Oczywiście pierwszym odruchem wierzyciela jest wezwanie do zapłaty i egzekwowanie należności. Z kolei dłużnik z reguły odsuwa moment zapłaty.

Niezależnie od tego po której stronie możesz kiedyś stanąć, warto żeby wiedział co to są złe długi i jak stosować ulgę.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz