SPÓŁKA Z O.O.

Co zrobić jeżeli komornik zajmie udziały w spółce z o.o.?

Kilka tygodni temu pisałam w jaki sposób możesz zabezpieczyć się przed sprzedażą udziałów Twojej spółki obcym osobom. Są jednak przypadki, kiedy wspólnik nie będzie chciał się pozbywać udziałów, ale zostaną one zajęte przez komornika. Z taką sytuacją będziesz musiał się zmierzyć, jeżeli wspólnik nie reguluje swoich długów. Nie jest to od Ciebie zależne, ale może wpłynąć na Twój biznes. Dlatego właśnie poniżej pokażę Ci czego możesz się spodziewać w takiej sytuacji i w jaki sposób uchronić spółkę przed egzekucją z udziałów spółki.

Jeżeli uważasz, że taka sytuacja Ciebie nie dotyczy to niestety, ale muszę wyprowadzić Cie z błędu. Nie masz wpływu na działalność, którą prowadzą poszczególni wspólnicy. Tak samo jak oni nie muszą wiedzieć, co robisz Ty.

Dlatego nie możesz mieć pewności, czy któryś ze wspólników np. nie przeinwestuje, czy nie zaciągnie kredytu ponad swoje możliwości.

W momencie, gdy komornik będzie się zabezpieczał na jego majątku na pewno weźmie pod lupę jego udziały w spółce.

Co wtedy?

ZAJĘCIE UDZIAŁÓW PRZEZ KOMORNIKA

W takim przypadku udziały zajmuje komornik.

Już samo określenie nie brzmi dobrze. Natomiast sytuacja Twoja i Twojego wspólnika wygląda tak, że od momentu zajęcia to komornik może wykonywać wszystkie prawa z udziału.

Będą to np. prawo do dywidendy, prawo do głosowania na walnych zgromadzeniach itp.

Wspólnikowi nie wolno rozporządzać, obciążać ani realizować jego praw w tym zakresie. Nie może też pobierać żadnego świadczenia, które przysługiwałoby mu z zajętego prawa.

Jak uniknąć takiej sytuacji?

POWINIENEŚ UWAŻNIE PRZYGOTOWAĆ UMOWĘ SPÓŁKI

Wielokrotnie pisałam, że dobrze przygotowana umowa może oszczędzić wiele nerwów. Z tego właśnie powodu już na samym początku działalności – czyli przygotowując umowę – powinieneś uwzględnić jak najwięcej możliwych scenariuszy.

W umowie możesz wskazać np., że w przypadku egzekucyjnej sprzedaży udziałów niezbędna jest zgoda spółki.

Przekładając to na polski: w umowie możecie zapisać, że w takim przypadku spółka wskaże osobę, która kupi udziały za cenę, którą określi sąd rejestrowy.

Procedura takiego wykupu wygląda tak, że sąd poinformuje spółkę o zajęciu udziałów. Masz wtedy 2 tygodnie żeby zgłosić wniosek o przeprowadzenie wyceny. Następnie sąd prosi o opinię biegłego i na tej podstawie określa wartość udziałów. Następnie osoba wyznaczona przez spółkę ma 2 tygodnie na wpłacenie komornikowi ustalonej ceny.

BRAK ZAPISU W UMOWIE SPÓŁKI

Jeżeli okaże się, że:

  1. niestety, ale nie masz odpowiedniego zapisu w umowie,
  2. jeżeli nie zgłosisz wniosku o wycenę, albo
  3. jeżeli wskazana osoba nie wpłaci ceny

udziały będą sprzedane w trybie egzekucyjnym – czyli za co najmniej 75% ich wartości, albo w drodze licytacji.

Myślę, że zgodzisz się ze mną, że taka sytuacja jest zdecydowanie niekorzystna. Ani dla Ciebie, ani dla spółki. Pomyśl, że w takim przypadku udział może kupić właściwie każdy – ktoś kto nie ma pojęcia o Twojej firmie, albo co gorsza osoba podstawiona przez konkurenta.

Jak widzisz w łatwy sposób możesz uniknąć ponoszenia konsekwencji za cudze długi. Pamiętaj, że Twoim celem jest utrzymanie stałego stanu osobowego wspólników – przecież kluczowe decyzje o strategii rozwoju spółki są podejmowane przez zgromadzenie wspólników.

Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz indywidualnej porady, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz