SPÓŁKA Z O.O.

Zakaz zwrotu wkładu dla aktualnych wspólników spółki

Jednym z obowiązków wspólników jest wniesienie wkładu, żeby pokryć kapitał zakładowy spółki. Jest to inwestycja długoterminowa – dopóki jesteś wspólnikiem środki, które wpłaciłeś są majątkiem spółki.  Dlatego nie będziesz mógł żądać ich zwrotu.

ZAKAZ ZWROTU WKŁADU WSPÓLNIKOM

W momencie, w którym wniesiesz wkład na poczet swoich udziałów Twoje środki stają się majątkiem spółki. To właśnie ona może nimi rozporządzać w sposób, który uzna za stosowny.

Dopóki jesteś wspólnikiem nie możesz żądać zwrotu wkładu, który wpłaciłeś – ani w całości, ani w części. Nie ma też możliwości, żebyś oczekiwał wypłaty odsetek za wpłacony wkład.

Zakaz dotyczy zwrotu wkładu choćby w części – czy to przez wypłatę na rzecz wspólnika, jego małżonka, spadkobierców, czy nawet wierzyciela osobistego.

Będzie tak też, jeżeli przykładowo objąłeś udziały po cenie wyższej niż nominalna. W takim przypadku nie możesz oczekiwać, że ta „nadwyżka” będzie traktowana np. jako pożyczka. Wniesienie wkładu będzie przekazane na kapitał zakładowy i ewentualnie zapasowy.

Dlaczego tak jest?

Przede wszystkim weź pod uwagę, że zakładając spółkę, czy przystępując do już istniejącej zobowiązujesz się do pokrycia części jej kapitału zakładowego. Kapitał zakładowy jest już majątkiem spółki i jest wykorzystywany na jej działalność.

W interesie spółki jest, żeby zapewnić jej stabilność i niezmienność kapitału zakładowego.

Wyobraź sobie, że wspólnik potrzebuje środków na swoje prywatne inwestycje i żąda zwrotu wkładów. A jednocześnie w dalszym ciągu chce mieć takie same prawa wynikające z udziałów. Taka sytuacja może być niekorzystna dla pozostałych wspólników.

Z tego powodu zmiany wartości kapitału muszą być robione przez uchwały wspólników o podwyższeniu/obniżeniu kapitału.

DYWIDENDA JAKO WYNAGRODZENIE WSPÓLNIKÓW

Oczywiście wspólnicy oczekują, że otrzymają odpowiednie wynagrodzenia za swoje zaangażowanie. Jest to zrozumiałe zachowanie.

Takim wynagrodzeniem są dywidendy, które są wypłacane po zakończeniu roku obrotowego z zysku spółki.

WYJĄTKI

Jak to zwykle bywa, również w tym przypadku istnieją wyjątki:

  • Nabycie udziałów własnych przez spółkę,
  • Obniżenie kapitału zakładowego przez obniżenie wartości udziałów,
  • Umorzenie udziałów,

Jak widzisz wszystkie te możliwości są bardzo formalne i zdecydowanie nie zależą od „widzi mi się” wspólnika. Co oczywiście jest dobre dla spółki.

Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz indywidualnej porady, napisz do mnie: boc.magdalena@gmail.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ode mnie informację o nowych wpisach.

Poprzedni wpis Następny wpis

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Brak komentarzy

Zostaw komentarz